1. 9. 2010

Fausto Paravidino: 2 BRATŘI

Dva bratři, kteří spolu žijí a mají se rádi. Dívka, která s nimi žije a flirtuje... Komorní tragedie v 53 dnech na deseti metrech čtverečních.
Nahlédněte s námi v HarOLDu i do svého obývacího pokoje...
Hrají: Anna Peřinová / Anett Nesvadbová, Matěj Vejdělek / Jan Battěk, Petr Šedivý / Dan Brátka

Klavírní improvizace: Jacklin Heirdom
Scénografické řešení: Tereza Gsollhoferová

Z italštiny přeložila Kateřina Bohadlová

Fotogalerie inscenace

Mladého nadějného dramatika a herce Fausta Paravidina (1976), rodáka z Janova, označila kritika jako neobvyklou novinku italského divadla. Vystudoval herectví při Teatro Stabile v Janově, nyní žije a pracuje v Římě. Jako herec a scénárista pracoval pro film, televizi i rozhlas. Přeložil některé texty Pintera a Shakespeara. V roce 2002 vyšly souborně všechny jeho dosud napsané hry: Trinciapollo (1997), Gabriele (ve spolupráci s Giampierem Rappou, 1998), Due fratelli (1998, cena Ubu 2001), Tutta la colpa di Cupido (ve spolupráci s L. Arenou a G. Rappou, 1999), La malattia della famiglia M (2000), Natura morta in un fosso (2001), Peanuts-Noccioline (na zakázku Royal National Theatre v Anglii, 2001), Genova 01 (na zakázku Royal Court Theater v Anglii, 2001).
Hra Dva bratři získala v roce 1999 ocenění Tondelli (kategorie do 30 let ceny Riccione) a v roce 2001 cenu Ubu za nejlepší italskou novinku. Poprvé hru nastudovalo Teatro Stabile v Bolzanu v sezóně 2000-2001 pod vedením režiséra Filippa Diniho. Věcný jazyk, strohé dialogy a všudypřítomná ironie provází celým dramatem o tragédii mezilidských vztahů mladých lidí. Jak sám autor uvádí, postavy jsou zachyceny v náhodných životních situacích, nikoli v klíčových okamžicích, protože ten pravý životní příběh se skládá z krátkých, zdánlivě bezvýznamných fragmentů.

Soužití dvou bratrů, Lva a Borise, a jejich přítelkyně Eriky představuje problematický vztah dospívajících postav, zmítajících se mezi láskou a nenávistí. Nepřetržitá podrážděnost, bezohlednost a agresivní komunikace plná výhružek je na každodenním pořádku.

Videoukázka na OLDstars youtube.com kanálu

Uvádíme od ledna 2011 v HarOLDu.

Videodokument o přípravě inscenace na OLDstars youtube.com kanálu

"Mám rád lidi. To, co dělají a proč. Pro mě je literatura realita předchozího dne tak, jak si ji druhý den pamatuji. Moje poetika je nevyhnutelný filtr, který přikládám k této realitě. Každý sen se zdál, neexistuje sám o sobě. Existuje právě proto, že se zdál a ten, kdo snil, je jeho básníkem. Snažím se, abych do reality nezasahoval více než když sním. " Fausto Paravidino (2002)Autorská práva zastupuje: DILIA, divadelní, literární, audiovizuální agentura, Krátkého 1, Praha 9

Inscenace nastudována ve smyslu výjimky AZ dle § 35 zákona č.121/2000 Sb.