25. 7. 2021

Generační divadlo nepolevuje ani v létě

OLDstars uvádí letos v létě dvě premiéry současných britských dramat o lidech a vztazích ve stále se zrychlujícím a globalizovaném světě. Herci, kteří byli po několik sezon skryti v útrobách hereckých škol, se vrací do místa svých divadelních začátků a ukazují, že generační divadlo je stále silným fenoménem.
Do bytového divadla H2O v pražských Vršovicích se na přelomu července a srpna vrací čerství absolventi DAMU a JAMU, aby ukázali, jak jejich generace vnímá uměleckou práci a o čem skutečně chtějí hrát.

Jako první uvede na konci července soubor OLDstars premiéru hry jednoho z nejúspěšnějších současných britských dramatiků Joe Penhalla, titul LÁSKA A POROZUMĚNÍ. V režijním vedení Tomáše Staňka vznikla inscenace o lidech, kteří se tak usilovně snaží najít víc štěstí v životě, až nechtěně ničí i to dobré, co doposud měli. V rolích vrtošivých čerstvých dospěláků snažících se vytřískat ze stereotypu života něco víc se představí odchovanci souboru OLDstars Karolína Vaňková, Samuel Toman a Tomáš Weisser.

“Miluju Neila, vzali jsme si hypotéku, to není žádná legrace!”


Hru dalšího britského současníka Duncana Macmillana PLÍCE si pro svou druhou režii pod hlavičkou OLDstars vybral herec Národního divadla Matyáš Řezníček. V rolích bezejmenného mladého páru se na začátku srpna představí Eliška Vocelová a Petr Jeřábek. Netradiční lovestory, která se odehrává na pozadí blížící se globální katastrofy, hledá odpovědi na nejpalčivější otázky dnešních třicátníků.

“Mohla bych lítat příštích sedm let do New Yorku a zpátky každý den a pořád bych zanechala menší ekologickou stopu, než když si pořídím dítě. Deset tisíc tun CO2. Tolik váží Eiffelovka. Porodila bych Eiffelovku.”
Nezvykle intimní prostor bytového divadla v Košické nabízí neobyčejně blízký divadelní zážitek až filmového charakteru. Hranice mezi představením a realitou se pocitově stírá a vtahuje diváka takřka až do centra děje.