26. 5. 2021

OLDstars on the ROUD 2021

O víkendu 9. – 11. 7. 2021 proběhne v prostorách augustiniánského kláštera a jeho okolí v Roudnici nad Labem osmý ročník benefičního festivalu studentského divadla OLDstars on the ROUD.


Festival proběhne za dodržení všech hygienických standardů a vládních opatření. Velká část programu je plánována pod širým nebem nebo v online verzi, interiérové prostory s limitovanou kapacitou budou pravidelně dezinfikovány. Dezinfekce bude s respirátory rovněž k dispozici divákům, kteří budou mít dostatek místa pro dodržování doporučených rozestupů.
Jako každý rok festival divákům nabídne inscenace z repertoáru studentské umělecké skupiny OLDstars a jejích hostů. Pod vedením lektorů Hereckého studia Zuzany Horákové, Jana Horáka a Tomáše Staňka či Daniely Von Vorst pravidelně vznikají nové projekty.
Letošní program je zaměřen na premiéry poslední sezóny, které se stihli v rámci karantény připravit. Těšit se v Roudnici můžete na inscenaci hry Petera Handkeho Spílání publiku, Sóska Sultkrumpli oblíbeného maďarského autora Zoltána Egressyho,Tři verze života Yasminy Rezy, Eugenea Ionesca a jeho Plešatou zpěvačku - představitele absurdního dramatu, Jednu vyber Neila Labuteho, Vladimír Matjaža Župančiće, UBU na motivy Krále Ubu od Alfreda Jarryho.


Z repríz mohou diváci očekávat úspěšnou komedii Portugálie Zoltána Egressyho, Holubi Davida Gieselmann, Kroniku ohlášené smrti Gabriela Garcíi Márqueze, Problém Zuzy Ferenczové nebo Jess a Joe v režii Emmy Žežulové „Nihilistické studio“ OLDstars pak znovu uvede autorskou inscenaci Oskara Bábka Odnáším si vzpomínku aneb vy jste dobrej. O. Bábek pro letošní ročník připravil autorské čtení ve světové premiéře textu Konec léta ve Fryštátu. Mladá režisérka Emma Žežulová připravuje site specific projekt přímo pro roudnické vlakové nádraží – název je zatím překvapení. Ve spolupráci s Anastázii Landovou pak připraví openair adaptaci Máchova Máje. Z řad členů skupiny OLDstars se představí jako režisér Prokop Košař s inscenací Anna 11. března Palomy Pedrero, Jan Šípal s projektem Vzleklí psi a inscenací Nevim Petra Štěpánka.


V reakci na předpokládaná opatření připravujeme i blok online představení, které si diváci pustí ze svých mobilních přístrojů v areálu klášterní zahrady. Online nabídneme projekty Komora, Horory všedních dní, Bílá nemoc game, Virus Fuga, Můj táta terapeut nebo pohádkové čtení do sluchátek O princi Čekankovi. V Kině, které letos rozšíří festivalové lokace, pak uvedeme záznam inscenace Rečičky.


Účastníky festivalu potěší také inscenace absolventů OLDstars z řad profesionálních divadelníků. Matyáš Řezníček jako režisér pro bytové divadlo v Košické nastudoval další test – Plíce Duncana Macmillana (s absolventy oboru herectví na pražské DAMU a brněnské JAMU Petrem Jeřábkem a Eliškou Vocelovou). V premiéře uvedeme hru Joe Penhalla Láska a porozumění v podání Karolíny Vaňkové, Samuela Tomana a Tomáše Weissera ve scénografii Jakuba Cibuly


„Letošní ročník festivalu se nese v duchu „Věřte nevěřte“, jelikož současná doba je nevyzpytatelná a zároveň jsme se inspirovali diváky oblíbeným večerem pod stejným názvem, který nebude v letošním programu chybět,“ říká koordinátorka festivalu Elisa Speváková. S heslem bude ladit i kolekce dárkových předmětů, které budou na festivalu k zakoupení. Autorkou návrhů vizuálu kolekce je grafička festivalu Veronika Homolová, dlouholetá spolupracovnice OLDstars.


Do Roudnice jako hosté na festival zavítají opakovaně divadelní uskupení Vanabí Litoměřice s inscenací Kočka a kanárek. Pro nejmladší diváky nabídneme pohádky před cukrárnou Dortletka. Dalším hostem festivalu bude soubor Divadlo AndMar s inscenací Isabel. Spolek Nefiltr přijede s psychologickým dramatem Zdravotní vycházka. Připraveny budou tradiční prohlídky gotického kláštera.


K dispozici divákům bude (pokud to hygienická opatření umožní) zahradní bar The real Johnny servis, přes den pak chuťové buňky potěší pochoutky z roudnické cukrárny Dortletka nebo občerstvení pod značkou Kaiser Franz a nabídka dobré kávy z kavárny Alchymista a další Během festivalu bude v areálu zajištěna pitná voda, sprcha a toalety, místo pro nocleh poskytne stanové městečko přímo v zahradě kláštera.


V rámci OFF-programu diváci i herci budou moci v dopoledních hodinách procvičit své tělo v rámci festivalových rozcviček, vyslechnout přednášku na téma Sérioví vrazi, odpočinout si v koutku deskových her či zajít na architektonickou procházku po Roudnici.OLDstars každý rok věnují výtěžek z festivalového vstupného klášteru. Klášter tak doposud získal na své projekty a opravy přes 250 000,-Kč, a kromě klášterního klubu tak mohlo být založeno například i Ekocentrum Zvonice.


OLDstars on the ROUD nejsou jediným projektem v historii zhruba stočlenné umělecké skupiny. OLDstars mají za sebou mnoho ročníků různých divadelních festivalů, několik turné po českých hradech a zámcích, navíc se pravidelně účastní studentských divadelních přehlídek, jako je například turnovský Modrý Kocour, Openair festival v Hradci Králové. Svou účastí se tradičně podílí i na Noci divadel či festivalu Žižkovská noc. Každoročně na podzim pořádají Festival studentských divadel v Celetné. V Praze provozují dva komorní divadelní prostory – vršovický sklepní HarOLD a bytové divadlo H2O v nedaleké Košické ulici. Za osmnáct let své existence uvedli přes 200 studentských inscenací.


Festival OLDstars on the ROUD 2021 byl podpořen Ministerstvem kultury – Státní fond kultury. Osmý ročník proběhne pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Ing. Jana Schillera a rektorky Akademie múzických umění PhDr. Ingeborg Radok Žádné. Partnery festivalu jsou Kino Sokol a Cukrárna Dortletka. Stálými mediálními partnery umělecké skupiny OLDstars jsou servery i-divadlo.cz a scena.cz. Děkujeme také SOŠ a SOU a Gymnáziu v Roudnici nad Labem a jejím ředitelům Ing. Richardu Červenému a Mgr. Petru Dobešovi za pomoc a podporu při organizaci festivalu.


I přes všechna bezpečnostní a hygienická opatření se festival OLDstars on the ROUD snaží dopřát divákovi co nejlepší kulturní zážitek a po měsících izolace se opět nadechnout. Bezpečnost herců a diváků je pro nás na prvním místě.


Vstupenky jsou dostupné v síti GoOut.cz.