4. 2. 2010

Inscenovaná čtení v HarOLDu

V roce 2010 jsme v HarOLDu spustili cyklus inscenovaných čtení. Pravidelně každý měsíc v komorním sklepním prostoru představíme jeden ze zajímavých textů. „Věnovat se budeme především divadelním hrám, které by nebylo snadné inscenovat, ale přesto jsou něčím zajímavé“, slibuje dramaturg projektu, student DAMU, Adam Rut.
Prvním dílem bylo uvedení scénické básně Sarah Kane PSYCHOZA 4:48. Netradiční současná autobiografická hra zobrazuje depresivní stav, předcházející sebevraždě. Dialogy beznadějně se míjejících postav lékařů a pacientky, točící se ve spirále deprese a sedativ, zoufalé elegie, zaříkávání i vzývání smrti jako jediného léku. Jde o poslední text kontroverzní britské dramatičky, která svůj osud ukončila právě po dopsání této hry. Účinkují: Petra Balá, Václav Borůvka Valtr a Matyáš Řezníček.

Druhým dílem byl večer čtení intimního básnického textu TERPENTÝN velmi mladé autorky.
"Rozlily se po podlaze terpentýn a světlo čaje. Brodíme se. Doba zlá je." Čtou ženy. Anna Peřinová, Nina Šimůnková. Večer měl druhou část – kolektivní pietní čtení Hrubínovy Romance pro křídlovku, kterou je Terpentýn volně inspirován. Připravila Zuzana Malá. Scénické čtení natočil Český rozhlas ve zvukové režii Jitky Borkovcové. Připravujeme vydání CD.

Proběhlo scénické čtení Noci na Karlštejně Jaroslava Vrchlického.

Sezona čtení vyvrcholila "Liduniným poetickým večerem" inspirovaným poezií Václava Hraběte...

„Dramaturgie je velmi rozkročená“, glosuje výčet autorů Adam Rut.

Projekt scénických čtení podpořila Nadace Život umělce. Děkujeme!