18. 9. 2019

OLDstars věří a nenávidí: nové monodrama v bytovém divadle

OLDstars uvedou v září 2019 v pořadí šesté ze série monodramat. Novinkou bude tentokrát hra z prostředí Blízkého východu "Věřím a nenávidím" italského dramatika Stefana Massiniho. V hlavní a jediné roli se představí Klára Cibulová, absolventka hereckých škol v Nice a v Cannes.
„Věřím a nenávidím je unikátním textem pro jednu herečku ztvárňující celkem tři postavy: radikalizující se palestinskou studentku, izraelskou profesorku dějin a americkou vojačku. Palestinsko-izraelský konflikt jde zde nahlížen ze třech pohledů, které se však ve vztahu k momentálním okolnostem neustále mění. Divák je konfrontován s vlastními předsudky a výpovědi postav v něm budí střídavě sympatie i nesouhlas. Cílem je dát publiku příležitost naučit se nahlížet se na světové problémy z různých stran,“ říká o hře dramaturgyně inscenace Lucie Flemrová.

Režisér Ondřej Kulhavý má za sebou v rámci OLDstars již čtyři úspěšné inscenace. Jeho posledním dosavadním počinem byl Molièrův Don Juan, se kterým studentská skupina letos v létě objela Českou republiku. Proti velkému open-air projektu je tak monodrama uváděné v malém bytovém divadle velmi rozdílným počinem a, jak Kulhavý sám říká, výzvou. „Je to obrovský rozdíl. Moje poslední režijní práce byla inscenace s devíti herci a spoustou rekvizit, zamýšlená pro obrovské open-air scény jako městské parky, zámecká nádvoří a podobně. Věřím a nenávidím zkoušíme s jednou herečkou, minimální scénografií a na jevišti 5x2 metry. Zkoušení je navíc dost intenzivní, ale věřím, že se naše práce vyplatí,“ usmívá se.

První čtená zkouška proběhla 10. srpna 2019 a od té doby se zkouší každý den. I herečka Klára Cibulová přiznává, že i jí hra často klade překážky: „Nejtěžší je neztratit obezřetnost a nesklouznout do stereotypizace zobrazovaných postav. Je přitom potřeba neodchýlit se od dramaturgie naší inscenace a zachovat si nadhled. Nejsou tu jen dvě strany, nejde jen o Palestinu a Izrael, ale o ten přesah, který konflikt i Massiniho drama mohou mít.“

České premiéry proběhnou od pátku 20. do neděle 22. září. OLDstars text uvedou v překladu Ireny Novotné, která má již na kontě překlady Massiniho her Dynastie – Lehman Brothers a Freud aneb Výklad snů.

Režie: Ondřej Kulhavý
Dramaturgie: Lucie Flemrová
Hraje: Klára Cibulová

Foto ze zkoušek inscenace: Sofie Čížková

Inscenace byla podpořena grantem Nadace Život umělce - děkujeme!