29. 7. 2019

Roudnice 2019 je úspěšně za námi

Existuje láska? Existuje divadlo! Existuje divadlo o lásce? V duchu otázek zpochybňujících existenci lásky se nesl šestý ročník benefičního divadelního festivalu OLDstars on the ROUD, jenž proběhl o víkendu 12. – 14. 7. 2019 v Roudnici nad Labem. Zdi tamního bývalého augustiniánského kláštera opět pohltil maraton studentského divadla. Areál letos přivítal na 350 návštěvníků všech věkových kategorií a nabídl širokou škálu kulturních zážitků.
Většinu programu tvořily inscenace hereckého studia OLDstars, a to jak starší, osvědčené kusy, tak novinky uplynulé sezony. Poprvé tak byla v Roudnici uvedena například inscenace dramatu Reta Fingera Kaltes Land v režii Zuzany Horákové, debutový počin nového tříčlenného týmu Jana Horáka Až k zbláznění Isabelle de Toledo a Jeana Mouriere, či hra Nikoline Werdelinové o patnerských vztazích Znalci a coolness drama současného britského autora Martina Crimpa Mimořádné události, obojí v režijním vedení Tomáše Staňka. Tomáš Staněk se svými týmy uvedl o festivalovém pátku též dvě premiéry, hry Štika k obědu Wolfganga Kohlhaase a Rity Zimmerové a Elevátor Gabriela Pintileie. Skupina si letos vyzkoušela i adaptaci filmových či knižních děl. Film Paola Genovese Naprostí cizinci a slavné sci-fi Jeroma Bixbyho Pozemšťan nastudovali se svými tými Jan Horák a Tomáš Staněk. Inspiraci z literatury naopak čerpal Václav Borůvka Valtr při zpracování příběhů z mumíního údolí Tove Janssonové v inscenaci Pozdě v listopadu. Druhým příspěvkem z knižního odvětví bylo scénické čtení novely Jaroslava Rudiše Český ráj v úpravě Daniela Tomana, poprvé prezentované na začátku července tohoto roku jako rezidenční projekt na festivalu Šrámkova Sobotka. Tentýž tým v Roudnici odehrál také svou úspěšnou inscenaci dramatu Daniela MacIvora To i ono, se kterou letos reprezentoval OLDstars na festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové a na soutěžní přehlídce Modrý kocour v Turnově. Svou novou práci roudnickému publiku představili i režisér Ondřej Kulhavý s inscenací hry Ivana Vyrypajeva Iluze a Lucie Flemrová se svým prvním režijním počinem v podobě inscenace autobiografického dramatu Eugena O’Neilla Cesta dlouhým dnem do noci.


Ani na letošním ročníku OLDstars on the ROUD nechyběla oblíbená monodramata v podání vycházejících hvězd české divadelní scény. Elizaveta Maximová dojímala diváky v dramatu Jaroslavy Pulinovič Natašin sen, Daniel Krejčík opět hrou Duncana Macmillana Všechny báječné věci ukázal divákům milion důvodů, proč stojí za to žít, a Matyáš Řezníček ronil krev, pot i slzy ve hře Mattiase Brunna Po Frederikovi. Poslední jmenovaný se však na festivalu poprvé představil i jako režisér s monodramatem Jidáš nizozemské dramatičky Lot Vekemans, s čerstvým absolventem DAMU Petrem Jeřábkem v titulní roli.


Přímo pro festival vznikly i tři původní inscenace. Tým pod vedením lektorky OLDstars Zuzany Horákové nastudoval pro prostředí dvora Podřipské školy v Roudnici hru Zoltána Egressyho Portugálie. Navzdory dešti odehráli mladí herci v rámci tři reprízy a příběh jedné maďarské hospody si získal přízeň nejednoho diváka. Déšť podtrhl atmosféru i druhé premiéry pátečního večera, monologů Ascania Celestiniho pod titulem Stojím v řadě. Tomáš Staněk a studenti vysokých divadelních škol (pražské DAMU a brněnské JAMU) rozesmáli publikum smrští apelativních proslovů z pera italského dramatika, jehož dílo je v současnosti k vidění například na nové scéně Národního divadla. Poslední premiérou byla Molièrova společensko-kritická hra Don Juan v režii Ondřeje Kulhavého. Příběh známého milovníka, plný přetvářky a pokrytectví, se po premiéře připravuje na turné po České republice, na než se vydá v srpnu tohoto roku. OLDstars navštíví hrady Točník a Lipnice nad Sázavou, hradby v Nymburce, Havlíčkův Brod, Kouřim či zámky Osečany a Valeč u Karlových Varů.


Stejně jako v minulém roce nabídl festival i bohatý off-program. Již první večer si diváky získal druhý díl pocty pořadu Věřte nevěřte v režii Johnnyho Búrika a jeho kolegů z festivalového baru The Real Johnny Servis. Pro zklidnění unavených návštěvníků naopak posloužil večerní program v chrámu pod vedením Františka Holečka, bohoslovce ze semináře Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy, věnovaný prozaickému dílu a písním Karla Kryla. Přes den publikum mohla potěšit skupina Medievalstars se svým šermířským vystoupením, nebo pravidelné prohlídky kláštera s výkladem kostelnice Barbory Matiášové.

Letos OLDstars v Roudnici přivítali i několik zajímavých hostů. Divadelní spolek JAK vzniknuvší při Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy představil krátkou hru na motivy komixů Štěpána Kopřivy a Tomáše Kučerovského Šifra, kterou se Japoncům nikdy nepodařilo rozluštit. Studenti Katedry autorské tvorby a pedagogiky pražské DAMU Václav Zimmermann a Bára Purmová pak zavítali na festival se svým filmem inspirovaným příhodami slavného amerického detektiva a detektivními novelami A. B. Šťastného Případy Leóna Cliftona.


Festival proběhl v příjemném prostředí i díky připravenému občerstvení: divákům byl k dispozici oblíbený bar The Real Johnny Service a stánek Podřipského pivovaru. Kávu nabízel Klášterní klub, fungující během festivalu ve svém běžném provozu. V zahradě kláštera měli navíc návštěvníci přístup k pitné vodě, sprchám či mobilním toaletám. Po celou dobu byl otevřený také informační stánek, nabízející mimo jiné přístup k elektřině.


Jako každý rok, i letos putuje výtěžek z festivalu klášteru. Letošní darovaná částka činí 50 000 Kč. V minulých letech se skupině OLDstars podařilo pro klášter vybrat celkem více než 160 000 Kč, čímž studenti přispěli ke zřízení Klášterního klubu nebo vzniku Ekocentra Zvonice. Benefiční činnosti se však OLDstars věnují již dlouhodobě – za zmínku například stojí open air festival Hamlet na Helfenburku, kterým v letech 2012 a 2013 podpořili opravu hradu Helfenburk. Výjimkou nejsou ani některé jednotlivé inscenace pod hlavičkou OLDstars – monodrama Všechny báječné věci v hlavní roli s Danielem Krejčíkem poukazuje část výtěžku z repríz spolku Nevypusť duši, inscenace Margaritě uváděná ve Werichově vile v jediné roli s Ljubou Krbovou podporuje Alianci žen s rakovinou prsu a projekt Bellis Young & Cancer, a rezidenční projekt Vinohradského divadla Nikdy uváděný v bytovém divadle H2/O věnuje procenta z tržby Spolku Ichtyóza.
Festival OLDstars on the ROUD 2019 byl podpořen grantem města Roudnice nad Labem a proběhl pod záštitou náměstka hejtmana Ústeckého kraje Mgr. Bc. Petra Šmída, starosty Města Roudnice nad Labem Ing. Františka Padělka, starostky obce Vědomice Jany Salcmanové a děkanky Divadelní fakulty Akademie múzických umění Mgr. et MgA. Doubravky Svobodové. Partnery festivalu jsou Podřipský pivovar a Cukrárna Dortletka, mediálním partnerem OLDstars on the ROUD je TV Noe. Mediálními partnery umělecké skupiny OLDstars jsou servery i divadlo.cz a scena.cz. Skupina OLDstars děkuje Podřipské škole v Roudnici nad Labem a jejímu řediteli Ing. Richardu Červenému za pomoc a podporu při organizaci festivalu.