4. 7. 2014

Martin McDonagh / Milan Lukeš PORUČÍK Z INISHMORU

Po setkání s Panem polštářem se mohou věrní diváci OLDstars těšit na další z černých komedií osvědčeného irského dramatika Martina McDonagha. Jeho PORUČÍK Z INISHMORU si bere na paškál teroristy, terorismus a vůbec ortodoxnost obecně.
Martin McDonagh, v současnosti jeden z nejúspěšnějších anglicky píšících autorů, se tentokrát rozhodl napsat ďábelskou grotesku, černou jako kočka, co vám v noci přejde přes cestu. Odehrává se na malém irském ostrově Inishmoru a za hrdiny má vedle prostých, po klidu toužících vesničanů pubertální anarchistku a mladistvého teroristu, jejichž vzájemná láska je sice silnější než láska k všeobecně vážené teroristické organizaci, ne však silnější než cit k jejich milovaným, huňatým, nevinným, čtyřnohým kamarádům. Takže - Kdo zabil Prcíka Tomeše? - to je oč tu běží. Zbraně, láska, mrtvoly, gagy, zvířátka, výbuchy, mučení, polibky.


„Není zde nouze o mrtvé kočky i lidi, oběti mučení zavěšené na řetězu, uřezané končetiny a hlavy, spoustu stříkající krve a další libůstky. To vše je doprovázeno nekonečnou kaskádou cynických dialogů plných drastického humoru. Zásadní problém ovšem spočívá ve skutečnosti, že text není těmito "žertíky" pouze okořeněn, ale je z nich vystavěn. S trochou nadsázky řečeno - pokud bychom vypustili veškeré vulgarismy, vtipy o smrti, umírání a střílení do lidí, zbyly by pouze předložky a scénické poznámky…“ Markéta Bláhová


„Řekni mi, která bradavka je tvoje oblíbená, a já se jí ani netknu, soustředím se na tu druhou. Vezmu ti z ní pěknej skrojek a s ním tě pak nejspíš nakrmím, ale jestli si nepospíšíš a nevybereš si, tak se s nima s holkama rozloučíš s oběma, a rozloučit se se dvěma bradavkama, když stačilo rozloučit se s jednou, je pěkná blbost, aspoň jak já to vidím. Teda mejma očima. Dokonce bych to viděl jako známku šílenství. Takže si vyber bradavku, a dáme se do toho, poněvadž já mám vážnější věci na práci než poflakovat se po skladišti a zrovna tobě, Jamesi Hanleyi, odřezávat bradavky.“Hrají: Jan Battěk, Petr Jeřábek, Matěj Jan Morávek/Jakub Barvínek, Lucie Gabrovská/Tereza Gsollhoferová, Petr Šedivý, Petr Smyczek a Ondřej Tuček.

výtvarné řešení: Tereza Gsollhoferová
režijní vedení: Tomáš Staněk

Autorská práva zastupuje AURA-PONT, divadelní a literární agentura, spol. s r.o., Radlická 99, Praha 5
Inscenace nastudována ve smyslu výjimky AZ dle § 35 zákona č.121/2000 Sb.