30. 8. 2018

Ohlédnutí za festivalem OLDstars on the ROUD 2018

Již po páté se augustiniánský klášter v Roudnici nad Labem stal na jeden víkend dějištěm studentského benefičního festivalu OLDstars On The ROUD. O víkendu od 13. do 15. července 2018 navštívilo prostory kláštera a jeho zahrad i přidružených prostor na 350 diváků, z toho v nejvytíženějším, sobotním dni 170, a to nejen studentů – OLDstars svým rozmanitým repertoárem přilákali všechny věkové kategorie.
Program čítající téměř tři desítky titulů obsahoval kromě inscenací Hereckého studia OLDstars i monodramata v hlavních a jediných rolích s profesionálními herci, jako jsou Ljuba Krbová, Elizaveta Maximová, Matyáš Řezníček či Daniel Krejčík. Pro nejmenší diváky nastudoval jeden z hereckých týmů i pohádku Hanse Christiana Andersena Pasáček vepřů.

Za roudnickým publikem přijely i novinky odpremiérované teprve v červnu v žižkovském prostoru H2O, jedné ze dvou domovských scén OLDstars. K takovým kusům patřil například rytmický kabaret vycházející z textů Guy de Maupassanta a Françoise Villona Slečna Fifi, doučasné německé drama Dey Loher Klářiny vztahy, dále pak Provaz, divadelní adaptace filmu Alfreda Hitchcocka, či autorská inscenace Tma. Režie se ujali pedagogové a vedoucí skupiny OLDstars Tomáš Staněk, Zuzana a Jan Horákovi a Daniela Von Vorst, představili se ale i režiséři z řad současných i někdejších členů hereckého studia. Svou autorskou i režijní premiéru měla na festivalu i Kateřina Humhalová, autorka inscenace Zpověď. Ta byla uvedena jako zlatý hřeb prvního večera festivalu před klášterní zvonicí a byla podpořena grantem Nadace Život umělce. Drama, založené na příbězích Taťány z Puškinova Evžena Oněgina, Octavia z Mussetova románu Zpověď dítěte svého věku a titulního hrdiny z Goetheova Utrpení mladého Werthera, se sice opírá o klasická díla světové literatury, jejich současná adaptace však potěšila i diváky, kterým taková literatura obyčejně nic neříká.

Zpověď ale není výjimkou, celé OLDstars On The ROUD jsou akcí otevřenou nejen častým návštěvníkům divadel – pátý ročník nabídl kromě nabitého oficiálního programu i offprogram, zahrnující například půlnoční program v chrámu kláštera s básněmi Ivana Jirouse, Bohuslava Reynka nebo Jana Zahradníčka, sobotní den pak uzavřela pocta pořadu Věřte nevěřte. Ani po skončení posledního představení však nebyla o zábavu nouze – non-stop zahradní bar se v noci stával i tanečním klubem, zatímco návštěvníci mohli ochutnat nejrůznější drinky z jeho nabídky. Přes den bylo možné zakoupit si občerstvení ve stáncích Podřipského pivovaru, roudnické cukrárny Dortletka nebo Rolované zmrzliny. Kávu nabízel i infostánek v Klášterním klubu, který kromě pomoci všeho druhu poskytoval i připojení k elektřině a internetu a možnost uschování zavazadel.


Samotný Klášterní klub vznikl také díky výtěžkům ze vstupného na předchozí ročníky festivalu. OLDstars každý rok věnují výtěžek ze vstupného klášteru - letos bylo možno zakoupit celofestivalové permanentky v předprodeji v síti GoOut.net, přičemž letošní výtěžek činil 60 000,-. Klášter díky festivalu doposud získal na nové projekty přes 100 000,- Kč a kromě Klášterního klubu tak mohlo být založeno i Ekocentrum Zvonice. Festival byl letos podpořen grantem města Roudnice nad Labem a osobní záštitu nad ním nadto převzal starosta města Vladimír Urban.


OLDstars On The ROUD nejsou jediným projektem, který má asi stočlenná umělecká skupina na kontě: OLDstars mají za sebou celkem 13 ročníků divadelních festivalů a tři turné po českých městech, navíc se pravidelně účastní studentských divadelních přehlídek, jako je turnovský Modrý Kocour, a svou účastí se podílí i na Noci divadel či festivalu Žižkovská noc. V rámci své pražské aktivity také každoročně pořádají Festival studentských divadel v Celetné a provozují dva sklepní prostory, vršovický HarOLD a H2O na Žižkově, kde za patnáct let své existence uvedli na 200 inscenací.Mediálními partnery festivalu jsou servery scena.cz, odivadle.cz, divadlo.cz a i-divadlo.cz.Více informací: www.oldstarsontheroud.cz, www.facebook.com/OLDstarsontheROUD/, www.facebook.com/skupinaOLDstars/