2. 8. 2016

N.V.Gogol/L.Suchařípa ŽENITBA

Nejdřív byl manželský svazek jednou ze sedmi svátostí. Pak se změnil na nutnost ekonomickou, ve vyšších kruzích na věc dynastické politiky. Teprve později se stala svatba aktem svobodné vůle, projevem lásky a slibem věrnosti a oddanosti. Vždycky byla i právním aktem. Čím je dnes? Dnes v ní jde především o byznys.

Co se stane, když proti sobě stanou dva svatební agenti, jejichž cílem je stoprocentní spokojenost novomanželů? A co když tihle snoubenci o jejich služby vůbec nestojí, navíc už nejsou zrovna nejmladší. Nepropásnou svoji poslední životní šanci na Ženitbu?

Moderní zpracování klasické látky přivádí postavy Gogolovy komedie do současnosti, ta se však nijak neliší od doby 1. poloviny 19. století, kdy svoji hru autor napsal. Je stejně pokrytecká, vychloubačná, ziskuchtivá a závistivá. Díky novým technologiím navíc dokonale zmanipulovatelná. Naši potenciální novomanželé ale na rozdíl od těch Gogolových mají nejlepší léta za sebou. Proč by ale nemohli pomýšlet na manželství, když jsou dnes takových případů kolem stovky.


hrají: Ljuba Krbová, Jan Horák, Jan Battěk/Kryštof Lepšík, Elizaveta Maximova/Kristýna Klimešová, Václav Matějovský/Jakub Kropáček, Václav Borůvka Valtr/Jan Tyl, Martin Leták a další

produkce: Lucie Gabrovská
výprava: Dominika Lippertová
dramaturgie: Marcela Magdová
režijní vedení: Tomáš Staněk