11. 5. 2009

Projekt "Deus ex machina" aneb branické ledárny 2009

V neděli 10.května byl úspěšně završen projekt LEDÁRNY, který zahrnoval jednorázové zpřístupnění branických ledáren veřejnosti, cyklus pouličních performancí v centru města a především divadelní site-specific představení Deus ex machina. Nedělní akce se zúčastnilo téměř 300 diváků.
Deus ex machina námětově vycházel výhradně z prostoru starých ledáren a byl založen na kombinaci pohybu, světelného designu a hudebního ambientu, který vznikl mj. z nahrávek autentických zvuků, jež se v obří lednici ozývají, nebo které je možné v ní vytvořit za přispění odložených předmětů. Ty se v ledárnách bohužel stále množí, i když je objekt pod památkovou ochranou a v rámci Evropy představuje unikát. Nachází se ovšem v soukromém vlastnictví, je veřejnosti nepřístupný a slouží jako skladiště. Jedním z cílů projektu bylo na tento stav upozornit a přivést k ledárnám pozornost veřejnosti nejen jako k chátrající památce, ale také jako k místu velmi charismatickému. Představení mělo původ v improvizacích a experimentech, kterým se pětičlenný tým věnoval v nepravidelných intervalech po dobu jednoho roku. Hlavním tématem se stal vliv prostoru a jeho génia na člověka. Do té míry, že prostor může být vodičem a člověk loutkou. Díky monumentálním rozměrům hracího prostoru v představení také vystoupily dva automobily a pohostinsky vůz firmy Family Frost. Po představení následovala volná prohlídka ledáren a večírek na písku v prostorách nedaleké konírny. Týden před uvedením Deus ex machina se Pražané v ulicích mohli setkávat se starou lednicí označenou logem projektu, ve které trávil čas některý člen tvůrčího týmu. Nefunkční lednice a mrazáky se paradoxně hromadí i v samotných ledárnách a spolu s basami od branického piva posloužily pro světelné instalace Jakuba Štěpána.

Fotografie z představení i předcházejících performancí jsou k nahlédnutí na http://www.ledarny.rajce.idnes.cz. K dispozici stále jsou stylová trička za 200Kč.

Program ke stažení (PDF, 188 kB)