25. 7. 2015

Benefiční divadelní festival v Roudnici 2015

Své síly jsme v červenci 2015 již podruhé upnuli ke klášteru v Roudnici nad Labem. O víkendu 17.-19.7.2015 jsme ho zahltili divadlem.
V bývalém augustiniánském klášteře města Roudnice nad Labem proběhl v červenci druhý ročník studentského divadelního festivalu s názvem „OLDstars on the ROUD“, který pořádá pražská umělecká skupina OLDstars. Během víkendu od 17. do 19. července 2015 se areál kláštera zaplnil divadlem. Mladí herci zde odehráli na 30 představení. Výtěžek ze vstupného věnováli na opravu roudnické kulturní památky.

Pražští studenti pořádali v Roudnici festival poprvé v roce 2014. Jeho výtěžek pomohl v budování klášterního podzemního klubového prostoru pro mládež, který by měl být v letošním roce otevřen. „Církevní prostředí by mělo být prostředím kulturním. Skutečnost, že mladí lidé mají zájem trávit svůj volný čas na historicky tak významném místě, jako je roudnické proboštství, že toto prostředí považují za sobě vlastní a inspirativní a chtějí v něm tvořit a uplatňovat se, vnímám v dnešní složité době jako velmi dobré,“ glosuje dobrovolnou studentskou aktivitu farář kláštera Martin Brousil. OLDstars v minulých letech několikrát úspěšně uskutečnili obdobný benefiční projekt Hamlet na Helfenburku, díky němuž podpořili největší českou středověkou zříceninu Helfenburk u Bavorova. Jejich letošní divadelní léto probíhá pod záštitou děkanky DAMU Doubravky Svobodové, Jitky Sachetové, radní Ústeckého kraje, a Rady města Roudnice nad Labem. Podpořena je grantem města Roudnice nad Labem.

Samotnému festivalu předcházela letní herecká škola pro děti a mládež. V týdnu od 13. do 17. července se děti pod vedením lektorů seznámily se základy herecké práce. Vyzkoušely si netradiční práci s textem a také jak zapojit divadlo do prostředí města. „Naše herecká dílna je určená těm, kdo chtějí zažít své město jinak. Během týdne s dětmi nasbíráme příběhy od místních a výsledkem bude divadelní performance zasazená přímo do ulic města. Hodně se budeme inspirovat okolím,“ vysvětluje zkušená lektorka Daniela von Vorst, která během divadelní sezony vede tvůrčí dílny v Národním divadle v Praze. Do její týdenní herecké školy se mohou hlásit zájemci od 10 do 16 let prostřednictvím e-mailu na adrese roudnice@oldstars.cz.

Divadelní festival bude v areálu roudnického kláštera zahájen v pátek 17. července ve 21:30 premiérou openairové inscenace Sen noci svatojánské. V klášterní zahradě bude následovat noční repríza inscenace Nestyda s tajemnou rituální atmosférou osvětlené loučemi. Na programu jsou dále především aktuální inscenace souborů Hereckého studia OLDstars. Diváci budou mít na výběr z žánrově rozmanitých inscenací, od komorních produkcí v malých klášterních saloncích až po velké projekty v prostorné zahradě. Za zmínku stojí například premiéra zlopověstného příběhu Přemysla Ruta Olga a ďábel v režii Tomáše Staňka. Na republikových festivalech sbírá úspěchy zpracování Havlovy Audience studentem DAMU Oskarem Bábkem. Jak se dá propojit divadelní zážitek s klášterním prostorem ukáže autorská one-man show performera Jana Horáka František blázen. Oddychnout si pak divák může u komedie Benátky pod sněhem nadějného studenta oboru režie DAMU Martina Satoranského nebo u irské černé grotesky Poručík z Inishmoru. Desítkou inscenací je v programu se svými studenty zastoupena režisérka Zuzana Horáková.

Specialitou letošního festivalu bude hostování jiného pražského studentského souboru Spektákl. Studenti DAMU přivezou Frašku o Dušanově duši. Příběh o lásce dvou mladých lidi a hledání v režii Jana Holce.Diváci mají možnost přespat ve stanovém městečku přímo v krásné klášterní zahradě hned vedle venkovní divadelní stage. Celý den jim bude k dispozici občerstvení na baru. Kromě přívalu divadla se můžou těšit například v sobotu na noční violoncellový koncert v chrámu nebo na tradiční čajovnu otevřenou celý víkend v klášterní rajské zahradě. „Baví nás přenášet divadlo do netradičního prostředí. Zvláštní atmosféra kláštera dává našim inscenacím úplně nový rozměr a je skvělé během openairových představení využít jako přirozené kulisy staleté zdi kláštera. Loni se nám opět potvrdilo, jak intenzivní je divácký zážitek v historické památce,“ říká produkční festivalu Martina Kavanová.

Fotogalerie OLDstars on the ROUD 2015

Mediálním partnerem projektu je tradičně server Scena.cz a Ústecký deník.