6. 6. 2013

Již podruhé pomáháme HAMLETEM NA HELFENBURKU

Od 11. do 13. 7. 2013 jsme znovu obsadili největší českou hradní zříceninu Helfenburk u Bavorova. V rámci benefičního openairového festivalu HAMLET NA HELFENBURKU jsme představili reprízy moderní inscenace slavné alžbětinské hry, aktuální repertoár našeho Hereckého studia i tvorbu spřátelených divadelních souborů. Výtěžek ze vstupného opět věnujeme na rekonstrukci hradního areálu.
Hrad Helfenburk u Bavorova v jižních Čechách od počátku 20. století chátrá. V minulosti byl domovem Rožmberků. Údajně je i místem, kde se dodnes skrývá poklad. OLDstars se na rozlehlou zříceninu vrací již potřetí, v minulých letech zde uspořádali HOSTINU NA HELFENBURKU (2011) a vloni v červenci zde poprvé uvedli sérii představení Shakespearova HAMLETA, inscenovaného přímo pro prostory hradu.

Letos program červencového benefičního festivalu obohatil i aktuální repertoár Hereckého studia OLDstars."Na Helfenburku jsem zahráli všechny tituly, které v Praze uvádíme v našem vršovickém sklepním divadle HarOLD a jsou odehratelné v partizánských podmínkách, které hrad poskytuje. Mezi ně patří například CALIGULA Alberta Camuse, PRINCEZNA T. Daniely Fischerové v režii studentky DAMU Barbory Hančilové nebo koláž z díla jiného klasika BE WILDE! V režii vedoucí Hereckého studia Zuzany Malé," vyjmenovává některá představení z nabídky festivalového programu mluvčí projektu Daniel Brátka.

Opěrným bodem programu byli, stejně jako vloni, tři večerní reprízy inscenace HAMLET. Po roce se opět monumentální hradní zřícenina změnil v mrazivý Elsinor, prošpikovaný intrikami a kamerovým systémem. "Sedmnáctiletý korunní princ je konfrontován s principy fungování světa generace jeho rodičů. Kalkul, komplot, manipulace, korupce, pomluva – to vše jsou prostředky, kterými opovrhuje. Nechápe, proč musel zemřít jeho otec, nerozumí, proč si matka vzala vraha svého muže. Pohrdá svými spolužáky, kteří ochotně slouží diktatuře. Zavrhnul svoji dívku, která je loutkou v rukou rodiče. Zvítězí pravda, nebo větší počet televizních kamer?“ popisuje originální generační koncept nastudování čtyři sta let starého divadelního textu dramaturgyně Marcela Magdová. Inscenace Hamlet byla vloni ve spolupráci s Národní Muzeem také uvedena v Národním památníku na Vítkově v Praze, kde ji během dvou dnů zhlédlo více než 450 diváků.

OLDstars na Helfenburku v rámci programu uvedli i několik premiér. "Exkluzivně premiérujeme několik inscenací, které budou následně naši pražští diváci moci zhlédnout v průběhu nové divadelní sezony. Například SLUŽKY Jeana Geneta v režii nastupujícího studenta DAMU Martina Satoranského nebo inscenaci Büchnerovy črty VOJCEK v režii studenta DAMU Oskara Bábka. Chystáme se využít všech hradních prostor, diváci se tedy mohou těšit na několik stageí, kde se bude hrát souběžně a opakovaně. Kromě osvědčeného prvního hradního nádvoří, nebo divadelního stanu na nádvoří druhém, vznikne komorní divadelní prostor na ochozu jedné z hradních věží, v podhradí, nebo ve středověké krčmě,“ vyjmenovává letošní novinky červencového festivalu Daniel Brátka.

Festival samozřejmě myslí i na rodiny s dětmi, které se mohou pod širým nebem těšit na představení O třech prasátkách (Divadélko U Zvonu, Kladno) nebo Bubáčci a strašidla či Petřík v pohádce pražského souboru Divadlo Bez Hranic. Večerní off-program zaplní filmy studentů a absolventů Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku, které promítneme přímo na hradby.

V loňském roce se HAMLET NA HELFENBURKU potýkal s nepřízní počasí, část programu musela být přesunuta do nízkokapacitních krytých prostor. I přesto kromě věcných darů přinesl tržbu 50 000 Kč ve prospěch středověké památky. Za utržené peníze kastelán Ing. Luděk Hitnaus nechal na podzim opravit schodiště k vyhlídkové věži a vybudovat dřevěné pódium.

Diváci mohou po představení HAMLETA na nádvoří hradu přenocovat ve vlastních stanech a ráno posnídat na hradbách. Po celý prodloužený víkend bude na Helfenburku pro diváky zajištěno improvizované zázemí, na Infocentru pak bude fungovat 24 hodin denně hlídaná úschovna zavazadel a osobních věcí. "Dovezeme pitnou vodu a mobilní toalety. V provozu bude stánek s občerstvením a v sobotu dokonce přijede i zmrzlinář. Jednáme také o zajištění autobusového svozu diváků z Bavorova a Vodňan,“ doplňuje produkční festivalu Petr Smyczek.Videovzpomínka na Helfenburk
Podpořte Helfenburk a vzpomínejte na to! Bezprostředně po každé letošní repríze HAMLETA mají diváci možnost obstarat si unikátní videosestřih z inscenace. U infostánku odevzdají lísteček se svým kontaktem a než dorazí z hradu domů, bude je čekat v emailové poště odkaz s videem ke stažení. Jako bonus obdrží po víkendu i celofestivalové video.
Videosestřih HAMLETA NA HELFENBURKU za symbolických: 49 Kč = podpořte Hamletem na Helfenburku největší českou zříceninu... (Výtěžek z videa poputuje spolu s výtěžkem ze vstupného na opravu hradu)

©Tumášvideo2013


Workshop na hradě: vytvoř si vlastní tričko s HAMLETEM
Na Helfenburku budete mít jedinečnou možnost vyzkoušet si nejstarší tiskařskou technologii: sítotisk. Celý pátek a sobotu si můžete vlastnoručně potisknout triko motivem Hamlet na Helfenburku. Vždy v 17:00 začne na prvním nádvoří hodinový workshop, který vás provede kompletní přípravou síta - od nanesení světlocitlivé emulze, přes osvit až po samotný tisk, Tumáš triko s Hamletem!
Přivez si domů vlastnoručně vyrobené triko a udělej dobrý skutek! Podpořte Hamletem na Helfenburku největší českou zříceninu... (Výtěžek poputuje spolu s výtěžkem ze vstupného na opravu hradu)

©Tumáštriko2013