10. 5. 2008

VE3VNOCI

HarOLD se stává domovskou scénou hudební formace Adama Ruta, Jiřího Konvalinky a Matěje Křístka VE3VNOCI. Autorská kapela má za sebou dvě CD a na další se chystá. Přijďte si poslechnout nový repertoár.

www.ve3vnoci.cz
"Tyto řádky píšu, protože nastal čas prvních rekapitulací. Naše kapela již má nepochybně první úspěchy i neúspěchy za sebou, někam směřuje, žije.
Kdysi dávno jsem na kytaru zahrál poprvé Anděla od Karla Kryla (k písničkám jsem se ovšem dostal až po dlouholetém drilu na lidušce u profesorky Šuranové).
Postupně jsem se učil další a další písničky a objevily se první náznaky jakési vlastní tvorby. Společně s mým dobrým přítelem Petrem Koronthálym, s houslistou Janem Vepřekem a violoncellistkou Klárou Šenkyříkou jsme na bytových zkouškách hráli:
Pravda a lež v kostky hrály,
lži padla pětka, šestka a zas šestka.
A její vlasy jí ve větru vlály,
čekala jen, kdy může začít čistka.
Vše nemělo moc dlouhého trvání, Klára odešla, ostatní nikdy neměli čas a tak vše zůstalo jen na mé spolupráci s Petrem. Z té se vyklubala v létě 2001 kazeta s dvanácti písněmi, z té doby je například Malý muž, Dívka, Blíží se tma, text ke Kolu. Vyšla v ručním vydání (v počtu pěti kusů, možná už jsou jenom tři) a nesla název Ve tři v noci.
Ve stejnou dobu vzniklo také sdružení The JAMS (Jaromír, Adam, Matěj, Steve). V obsazení dvě akustické kytary, dva klarinety. Matěj Křístek tehdy na kytaru začínal, uměl jen několik akordů. Formace bylo využito při představení DRDS (Dismanova rozhlasového dětského souboru) Jak je důležité míti Filipa od Oscara Wilda.
Památnou písní se stala Dám si gin:
Dám si rum, dám si gin, proč jen se stalo to, co stát se nemělo? Dám si gin. Dal jsem si pivo, je mi z něj blivo, proč jen se stalo to, co stát se nemělo? Rozšlápl jsem žábu. Mám špinavou botu.
Vše se opět rozpadlo z důvodu nedostatku času (někteří členové nestíhali hrát ani doma).
Během roku 2002 jsem hrával střídavě s Matějem Křístkem a s Petrem Koronthálym, Poté i s Jiřím Konvalinkou a jako zpěvačku jsme obsadili moji novou spolužačku z AG Štěpánská Pavlu Rakoušovou. Rozhodli jsme se založit kapelu - název Ve tři v noci podle kazety - kazeta podle úvodního verše Kola, Kolo dle doby, kdy jsem ho skládal. Na třináctého března bylo domluveno první vystoupení přes DRDS, v domě U Zelené žáby, zvukaře dělal Václav Flegl, na poslední chvíli z kapely odešel Petr Koronthály - jak jinak než z časových důvodů.
Tedy: Adam Rut - kytara, zpěv; Matěj Křístek - elektrická kytara; Jiří Konvalinka - housle, zpěv; Pavla Rakoušová - zpěv. Na repertoáru bylo dvacet písní, přišlo kolem padesáti lidí, nikdy nezapomenu na to, jak jsme posléze všichni seděli s nepřítomnými výrazy v hospodě..."
Adam Rut


Plakátek ve3vnoci