19. 9. 2015

O OLDstars

OLDstars, z. s., (*2002) jsou nezávislá umělecká skupina. Sdružují studenty a absolventy různých uměleckých škol. Ve svém klubovém sklepním prostoru HarOLD a v bytovém divadle Košická v pražských Vršovicích inscenuje nejrůznější texty české i světové dramatiky, pořádá scénická čtení, divadelní happeningy a koncerty, organizuje benefiční divadelní festival v klášteře v Roudnici nad Labem, dříve také na hradě Helfenburk u Bavorova a festival studentského divadla v Divadle v Celetné. Pořádala festival studentských kapel Ve3fest a na Vltavě od června 2014 provozovala kulturní plavidlo BarOnLoď.
Většina členů umělecké skupiny OLDstars sestává z absolventů Dismanova rozhlasového dětského souboru. OLDstars má také své vlastní Dětské divadelní studio, kde si budoucí herce a herečky vychovává. Každoročně organizuje úspěšné přípravné kurzy na přijímací zkoušky na DAMU, JAMU a jiné umělecké školy. OLDstars dnes funguje jako korporace desítky samostatných generačních souborů, s teamem lektorů a vlastním divadelním prostorem. V sezoně 2017/2018 oslavila 15 let samostatné existence na pražské kulturní mapě.

Dramaturgie OLDstars vychází ze specifik studentského - tedy generačního - divadla s přihlédnutím k hereckým příležitostem jednotlivých členů souboru ve smyslu edukativním. Repertoár je široce dramaturgicky rozkročený - kromě klasických titulů a původních dramatizací jsme si vyzkoušeli i autorskou tvorbu. V posledních sezonách se často potkáváme s moderní dramatikou. Současné hry nabízejí potenciál experimentu s formou a silně rezonují s tématy generace tvůrců i jejich publika. Nezávislé studentské divadlo má právo na názor, pokus i omyl. Chceme být otevřenou platformou studentského kulturního života nejen v Praze. Inspirativní jsou divadelní potkávání našich studentů s profesionály – v inscenacích OLDstars ve sklepním H2O v posledním roce po boku studentů pohostinsky vystoupili: Ljuba Krbová, Saša Minajev, Kateřina Březinová nebo Miroslav Hanuš.

Kmenový soubor vznikal postupně od roku 2002 z absolventů Dismanova rozhlasového dětského souboru při Českém rozhlase. Tehdejší asistenti vedení Tomáš Staněk, Danka Ouhrabková a Tereza Tobiášová se osamostatnili se svou "první nejlepší skupinkou". Startovní team OLDstars byl tvořen: Petrou Balou, Mirkem Beránek, Marjou Helebrantovou, Markétou Ježkovou, Lenkou Kohoutovou, Jirkou Konvalinkou, Aškou Košťálovou, Tomášem Kotrbou, Karlem Kratochvílem, Matějem Křístkem, Martinem Stevem Luhanem, Matějem Morávkem, Kačkou Odarčenkovou, Adamem Rutem, Madlou Rutovou, Ančou Řezníčkovou, Jakubem Štěpánem, Veronikou Tůmovou, Veronikou Vichnarovou a Kačkou Wienerovou.

Prezentace umělecké skupiny OLDstars 2018

Oficiální dokumenty